ÖLÇÜ 2021 ARALIK SAYISINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Merhaba;

Münür AYDIN, Ölçü Yayın Editörü

Dünyayı ve ülkemizi 2 yıla yakın süredir etkisi altına alan Korona Virüs (Corona Virüs) nedeni ile oluşan COVID-19 hastalığı konusunda oluşturulan TMMOB İstanbul İKK COVID-19 İzleme Kurulu tarafından 11 Nisan 2021 tarihinde COVID-19 Pandemisi Çalıştayı gerçekleştirildi. Katılımın yoğun çok olduğu çalıştay TMMOB İKK youtube hesabından canlı yayınlandı. Yine bu konuda TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu ve İKK İşçi Sağlığı İş Güvenliği Komisyonu üyesi Gökhan Turan’ın konuşmacı olduğu “Pandemi Sonrası Uzaktan Çalışma” çevrimiçi etkinliği gerçekleştirildi.

Kanal İstanbul uygulama imar planı ile ilgili çalışmalar ve kamuoyu oluşturma etkinlikleri bu dönemde de hız kesmeden devam etti.

Gazeteci/Yazar Murat Ağırel ve TMMOB Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen konuşmacı olarak katıldığı Devir ve Mülkiyet Değişimleri Üzerinden İktidar Okuması çevrimiçi söyleşisi 25 Nisan 2021 tarihinde yapıldı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı ve İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin katılımıyla 29 Nisan 2021 tarihinde 01 Mayıs 1977, 1989 ve 1996 da hayatını kaybedenlerin anıldığı TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik TMMOB adına konuşma yaptığı anma toplantısı düzenlendi. 01 Mayıs 2021 tarihinde DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 1 Mayıs Bileşenleri olarak Taksim Anıtı önünde 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlandı ve 01 Mayıs 1977 tarihinde yaşamını yitirenler anıldı.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri ile olarak İsrail Başkonsolosluğu önünde Filistin'e yönelik operasyon ve saldırıları 17 Mayıs 2021 tarihinde protesto edildi. Ayrıca İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK) bileşenleri ile birlikte İsrail saldırısını kınayan bir basın açıklaması yayınlandı.

Siyasal iktidarın kabusu olan sürekli olarak beraat ile sonuçlanan ancak tekrar tekrar yeniden açılan Gezi süreci ile ilgili peşi sıra açılan davalar çeşitli etkinlikler ile protesto edildi.

“Marmara Denizi Müsilaj Sorununun Sebepleri, Değerlendirmesi ve Çözüm Önerileri” Raporu TMMOB İKK internet sitesi üzerinden kamuoyu ile paylaşıldı. Müsilaj sorunu ile ilgili TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu adına İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik uluslararası yayın organları Agence France-Press ve The Guardian'a açıklamalarda bulundu.

Ölüm yıldönümü nedeni ile düzenlenen Teoman Öztürk Anma Programı kapsamında "Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıyız" temalı mesaj kamuoyu ile paylaşıldı.

Söğütlüçeşme Tren İstasyonu ve çevresini yapılaşmaya açan imar planlarının iptali için Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi tarafından açılan dava sonucu iptal edilmesi konusunda 17 Temmuz 2021 tarihinde kamuoyuna duyuru mesajı yayınlandı.

Muğla yangın felaketi için TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak yapılan dayanışma çalışması sonucunda ihtiyaç listesi üzerinden toplanan malzemeler 04 Ağustos 2021 günü TMMOB Muğla İl Koordinasyon Kurulu’na iletildi. Ayrıca Van’da gerçekleşen sel felaketi için TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak başlatılan dayanışma sonrasında toplanan malzemeler 7 Ağustos 2021 günü TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu’na iletildi.

TMMOB Üyesi İnşaat Y. Mühendisi ve eski İTÜ Öğrenci Birliği Başkanı, yurtsever, yiğit, devrimci arkadaşımız Harun KARADENİZ 15 Ağustos 2021 tarihinde aramızdan ayrılışının 46.yılında yayınlanan duyuru ile anıldı. Harun Karadeniz unutulmadı, unutulmayacak.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak 17 Ağustos 1999 Doğu Marmara Depremi’nde kaybettiğimiz yurttaşlarımız anıldı. Aynı acıların tekrar yaşanmaması için “İstanbul’un Önceliği Kanal Değil, Depremdir!” temalı “17 AĞUSTOS’UN 22. YILINDA İSTANBUL’U BEKLEYEN TEHLİKELER” konulu basın açıklaması kamuoyu ve basınla paylaşıldı.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nü "Mesleğimize ve haklarımıza sahip çıkma irademizin en görkemli dışavurumu olan 19 Eylül 1979 İş Bırakma eylemimizi selamlıyor, 19 Eylül’ün mirasını yaşatmak için ilan ettiğimiz TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü kutlu olsun" başlığıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK) olarak “Barınamıyoruz, Barınma Temel Haktır, Hakkımız Olanı Alacağız” diyen “Gençlerimizin Yanındayız!” sloganıyla basın açıklaması yayımlandı ve kamuoyu ile paylaşıldı.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu’muzun TMMOB 7.Kadın Kurultayı İstanbul Yerel Çalıştayı 24 Ekim 2021 Pazar günü Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Binası'nda gerçekleştirildi. Ayrıca etkinlik sosyal medyadan da canlı yayınlandı.

Bu dönemde Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektöre karşı Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine verilen toplumsal destek demokrasi tarihimize altın harfler ile yazılacaktır.

Son günlerde ülkemizi etkisi altına alan ekonomik kriz artık Cumhurbaşkanlığı adı verilen tek adam yönetiminin sürdürülemez olduğunu göstermiştir. Bu sistem sonucunda ekonomi kilitlenmiş, Türk Lirası tarihinin en düşük düzeyine ulaşmıştır. Plansız ekonominin günlük tedbirler ile yürütülmesinin mümkün olmadığı görülmüş, halkımız 1 haftalık süreç içerisinde tarihinde görülmemiş ölçüde fakirleşmiştir. Demokratik hakların askıya alınması ve yasaklar ile rejimin ayakta tutulmaya çalışmanın ekonomiye yansımasının faturası çok ağır olmuştur. Bu sistemin sürdürülebilir olmadığı yaşanarak ve acı fatura ödenerek görülmüştür.

Bizler dünyamızı, kentimizi, ülkemizi ve meslektaşlarımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz.

Gelecek sayıda görüşmek üzere, sevgi ve sağlıcakla kalın.

Münür AYDIN

Ölçü Yayın Editörü